Our school

Misiunea școlii

Motto: ”Nu e destul să știi, trebuie să și aplici,

Nu e destul să vrei, trebuie să și faci”

Şcoala  „George Emil Palade” Buzău asigură tuturor elevilor o educaţie de calitate prin centrarea învăţării pe elev, prin utilizarea unor metodologii noi de lucru şi abordarea educaţiei din perspectiva serviciilor comunitare, prin implicarea părinţilor şi a reprezentaţilor comunităţii în pregătirea şi evoluţia în carieră a elevilor, prin valorificarea tradiţiilor locale, în raport cu nevoile comunitare.

Viziunea școlii

Motto: ”Educația înseamnă putere, știința reprezintă libertate”

Şcoala  „George Emil Palade” Buzău este o instituţie în slujba comunităţii, având capacitatea de a funcţiona ca o structură eficientă pentru toate categoriile de copii şi de a asigura printr-o îmbinare echilibrată a tradiţiei cu inovaţia şi continuitatea consecvent ascendentă progrese tuturor elevilor săi, ataşaţi valorilor perene naţionale şi universale, cetăţeni europeni democratici şi performanţi, astfel încât„Mâine să fim mai buni ca azi!”.